Dolgozni, továbbtanulni is lehet mellette, több ellátást együtt igényelhetünk vele – a január 1-jétől hatályos GYED Extra számos plusz kedvezményt ad a családoknak, ikrek születése esetén pedig az átlagosnál hosszabb időtartamú ellátást biztosít. A Rádió Orient műsorában Árok Krisztina, a Zala Megyei Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szerv igazgatója beszélt az új támogatási csomagban rejlő lehetőségekről.
A 2013-as évben 17,5 ezer kismama és apuka vett igénybe GYED ellátást Zala megyében. A GYED Extra 2014. január 1-jétől számos új lehetőséget hozott a gyermeket vállalóknak. Árok Krisztina szerint a fent felsoroltak közül a munkavállalás melletti GYED-ellátás igénylése a legnépszerűbb – országosan ezer fő élt eddig az új lehetőséggel. A Zala Megyei Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szerv igazgatója kiemelte, az édesanya gyermeke egyéves korától újra munkába állhat, emellett pedig megtarthatja a GYED- ellátást. Az új lehetőség visszamenőleges hatályú, nemcsak a jogszabály létrejötte után születettekre vonatkozik. Amennyiben az ellátás munkavállalás miatt már szünetelt, a folyósító szerv felé kell jelezni a GYED iránti igényt.
Az új jogszabály életbe lépését megelőzően a kismamáknak több gyermek születése esetén választaniuk kellett az ellátások közül. A GYED Extra 2014-től lehetővé teszi, hogy bármelyik gyermek utáni ellátást megkapják a jogosultsági idő végéig – ehhez azonban 2014-ben kell születnie az új gyermeknek. Az ellátás itt sem jár automatikusan, a foglalkoztatóhoz kell benyújtani az írásbeli kérelmet, hangsúlyozta az igazgató. Továbbá az ikergyermekek szülei hosszabb időtartamra vehetik igénybe az ellátást, ezáltal a családi adókedvezményt is.
„A diplomás GYED teljesen új ellátás az egészségbiztosítási pénztárban és a folyósításhoz sok feltételnek kell megfelelni.” – tájékoztatott Árok Krisztina. Az igénylőnek magyar nyelvű felsőoktatási intézményben, nappali tagozaton kell tanulnia, továbbá igazolnia kell 2 aktív félévet. Az igazgató kiemelte, az ellátás a születéstől 1 évig jár az igénylőnek. Árok Krisztina arról is beszámolt, hogy a diplomás GYED összege eltér a különböző képzési szintek szerint: alapképzésen a minimálbér 70 százalékát, míg mesterképzésen a garantált bérminimum 70 százalékát kapja a kismama és az ehhez tartozó igénylést a kormányhivatalok egészségbiztosítási szakigazgatási szervénél kell benyújtani.
A szociális hozzájárulási adókedvezmény (szochó) a GYED-ben és egyéb ellátásban részesülő kismamákat foglalkoztatóknak nyújt támogatást. Árok Krisztina hozzátette a 2013-as munkahelyvédelmi akcióterv keretében bevezetett lehetőség a GYED Extrával tovább bővült. „A 2014-es évtől több időre és nagyobb mértékben lehet érvényesíteni a szochó-kedvezményt.”
A Zala Megyei Kormányhivatal szakigazgatási szerve azt tapasztalta, hogy már az új törvény hatályba lépése előtt hatalmas érdeklődés övezte a GYED Extrát.. A kismamák mellett az érdekvédelmi szervezetek, a védőnők és a könyvelők is kíváncsiak a teljeskörű szolgáltatás részleteire. A szervezet így a kismamák mellett a TB kifizetőhelyeknek és a könyvelőknek is szakmai fórumokat szervez. „Mindenkinek egyénre szabott megoldást adunk. Hiába csak TAJ-számokat látunk munkánk során, figyelünk arra, hogy az adatok mögött rejlő kismamát és babát is észrevegyük.”
forrás: http://www.orientpress.hu/
Maga az elképzelés értékelendő és minden bizonnyal sokaknak jelent segítséget.Ugyanakkor érdemes lenne foglalkozni azzal a jogi hézaggal,ami lehetőséget ad a munkáltatóknak,hogy elbocsássák a kismamákat,akik ezen idő alatt – a közhiedelemmel ellentétben – már nem védettek.Ergo a kismama hamarabb visszamegy dolgozni a stabil anyagi háttér megteremtése céljából és azzal szembesül,hogy se magasabb jövedelem,se munkahely. Több ismerősöm járt már így idén és az a cég,ahol jelenleg foglalkoztatva vagyok – de egyelőre még GYED-en itthon – szintén ezt a bánásmódot alkalmazza a dolgozóival szemben. Sajnos így hal el hamvába egy nagyszerű kezdeményezés 🙁